Fandom

Bezsensopedia Wiki

Bitwa nad Sommą

Strona dyskusji0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Royal Irish Rifles ration party Somme July 1916.jpg

Biedni...

Bitwa nad Sommą - bitwa rozegrana w ramach I wojny światowej, trwająca od lipca do listopada 1916.

Polegało to na tym, że przez 4,5 miesiąca Niemcy siedzieli w jednym okopie, a Brytyjczycy i Francuzi w drugim, i strzelali do siebie nawzajem. Kiedy w którymś okopie robiło się dość mało żywych żołnierzy, natychmiast spawnowali się nowi, którzy uzupełniali braki, więc walczyć można było w nieskończoność. Brytyjczycy próbowali szturmu, ale kiedy Niemcy wyciągnęli karabiny maszynowe i wykosili 60 tysięcy szeregowców za jednym zamachem, uznali, że to jednak zły pomysł. W związku z tym użyto czołgów, które w związku z tym, że były prymitywne i niezbyt sterowalne, stanowiły zagrożenie właściwie dla wszystkich. Niemniej, podziałało. Znaczy, bardziej zaszkodziły Niemcom.

Bitwę zakończono w drugiej połowie listopada, bo zima zaczęła nadchodzić i głupio było tak siedzieć w okopie, który zasypuje śnieg. Podczas walk naliczono ponad milion ofiar. Ententa odniosła przeważające zwycięstwo i przesunęła linię frontu o 12 km. Tyle wygrać.

Więcej w Fandom

Losowa Wikia