Bezsensopedia
Advertisement


Medal Ten artykuł otrzymał medal, więc na pewno jest bardzo fajny.
III Aleja

Słynna III Aleja. Znaków tam nie żałowali...

Częstochowa 1977

Mapa podbojów

Częstochowa (niem. Tschenstochau, ros. Ченстохова, pok. CzEn100hOvA) – miasto w południowej Polsce, siłą włączone do województwa śląskiego[1]. Miasto zamieszkuje ponad 200 tysięcy mieszkańców. Najsłynniejszym obiektem miasta jest Jasna Góra, ale znajduje się tu także kilka innych interesujących rzeczy i cała masa nieinteresujących. Miasto od zamierzchłych czasów jest także dość ważnym węzłem komunikacyjnym, choć niestety obecnie co lepsze pociągi omijają Częstochowę CMK-ą.

Atrakcje turystyczne[]

Poza Jasną Górą w mieście znajdują się takie interesujące obiekty jak:

  • III Aleja,
  • molo nad Al. Jana Pawła II,[2]
  • Galeria Jurajska,
  • budy z frytkami na ulicy Piłsudskiego.

Kultura[]

Jakiś tam wkład w rozwój ludzkości miasto niewątpliwie miało. To właśnie tutaj powstał zespół T.LOVE. Znajduje się tu także dość szanowany teatr i filharmonia.

Komunikacja miejska[]

Częstochowskie tramwaje

Dowód na to, że miasto posiada tramwaje

Transport autobusowy w Częstochowie obsługuje MPK Częstochowa. Ich usługi są tak drogie, że niemal wszystkie okoliczne gminy z nich zrezygnowały.

Oprócz autobusów istnieją tu także tramwaje. Miasto posiada dwie linie tramwajowe, ale obie jeżdżą tą samą trasą. Od 50 lat planowana jest budowa drugiej trzeciej linii. Podobno nawet ostatnio ruszyły jakieś prace.

Po ul. Warszawskiej oprócz autobusów MPK kursują także pojazdy GZK Rędziny. Niestety są one bardzo małe, przez co jest w nich taki ścisk, że drzwi się nie domykają.

Polityka[]

Polityka miasta jest jeszcze bardziej patologiczna niż polityka Polski. Już za PRLu pomimo silnej miejscowej opozycji komuniści cieszyli się tu stosunkowo wysokim poparciem. Okres III RP to znowu czas dziwnych decyzji. Na ten przykład w listopadzie 2009 odwołano w referendum prezydenta miasta, któremu zarzucano głównie odnowienie III Alei.

Media[]

W Częstochowie działa lokalna telewizja TV Orion. Dostęp do niej ma ok 20% mieszkańców, z czego co dziesiąty czasami ją włącza. Niestety, żaden z edytorów Bezsensopedii nie ma dostępu do tej elitarnej stacji, więc nie wiemy, co tam nadają.

Podobną "popularnością" cieszy się gazeta Życie Częstochowskie.

W Częstochowie wydawana jest także bezpłatna gazeta Poniedziałek, która swoją pomysłowością przebija nawet Fakt. Kiedyś pisano tam, że miasto popiera nazistów. Dowodem na to było umieszczone na tablicy o historii miasta zdjęcie z okresu okupacji, na którym widać było niemieckiego żołnierza.

Ważniejsze ulice[]

Częstochowa - pętla Kucelin

Częstochowski autobus gdzieś na peryferiach miasta

  • Aleje NMP – trójjezdniowa (!) aleja w samiuśkim środku miasta. Dwie skrajne jezdnie to wiecznie zakorkowane ulice jednokierunkowe, a środkowa to szeroki deptak, który niestety w kilku miejscach poprzecinany jest ruchliwymi ulicami. Nie ma w tych miejscach przejść dla pieszych, więc przebić się można tylko zwartą kolumną. Aleje zwyczajowo dzieli się na trzy odcinki, z czego jeden (III Aleja) wyłożony jest ładną granitową kostką.
  • Aleja Jana Pawła II – główna arteria wschód-zachód w mieście. Gdy ona stoi, całe miasto stoi. Dawniej ulica nosiła imię Włodzimierza Lenina (ale rozrzut!).
  • Ulica Warszawska – długa jezdnia prowadząca od Śródmieścia na północny-wschód do Wyczerp, gdzie ni stąd ni zowąd [3] zmienia nazwę na ul. Rędzińska. Ulica jest nawet szeroka, ale tylko środkowa część nadaje się do jazdy, bo przy krawężnikach każdy metr kwadratowy asfaltu pochodzi z innej epoki.
  • Aleja Wojska Polskiego znana bliżej jako trasa – fragment tzw. Gierkówki, odcinek DK1 i E75. Jedyna ulica w mieście, na której można włączyć piąty bieg.

Sport[]

W mieście działa znany i nawet szanowany klub żużlowy Włókniarz Częstochowa. Poziom trzyma także klub siatkarski AZS Częstochowa.

Jeśli chodzi o piłkę nożną najsilniejszym klubem jest Raków Częstochowa. Pomimo, że jest to klub drugoligowy (czyli właściwie trzecioligowy) to ich pseudokibice mają większą siłę rażenia, niż ci z ekstraklasy.

Ciekawostki[]

  • Pomimo, że od listopada 2009 do grudnia 2010 miasto nie miało prezydenta, to na wydanych w tym okresie dowodach osobistych w rubryce organ wydający jest napisane Prezydent Miasta Częstochowa.

Przypisy

  1. To prawda, jak chcesz, możesz sobie poczytać na ten temat tutaj.
  2. Kiedyś to była kładka. Parę lat temu po jakimś wypadku uszkodziła się konstrukcja i połowę trzeba było rozebrać. Potem tak już zostało.
  3. Ulica Warszawska nie kończy się na żadnym skrzyżowaniu. Nazwa ulicy zmienia się na prostym odcinku drogi.
Advertisement