FANDOM


Jeremi "Jarema" Wiśniowiecki - siedemnastowieczny magnat z pogranicza Polski i Rosji, ojciec Michała Korybuta, zawodowy pogromca Kozaków.

Biografia edytuj

Posiadał na terenie dzisiejszej Ukrainy prywatny majątek wielkości współczesnych województw, a jego ochrona była liczebniejsza od polskiej armii. Mimo wszystko nie odbiła mu szajba i wsławił się w bojach już za młodu.

Jarema interesował się także polityką. Uważał, że szabla to najlepszy sposób na prowadzenie polityki zagranicznej. W tamtych czasach miał całkowitą rację.

Gdy wybuchło powstanie Chmielnickiego, Jeremi Wiśniowiecki jako jeden z niewielu wziął się do roboty i stawił czoła rebelii. Obronił Zbaraż, co potomni opisali w Ogniem i mieczem. Trzy lata później zjednoczył swoje wojska z królewskimi i pod Beresteczkiem wpieprzył Kozakom jak nikt inny w historii. Wkrótce po tej bitwie umarł w niejasnych okolicznościach.

Zostawił po sobie będącego całkowitym przeciwieństwem syna, którego ze względu na pochodzenie wybrano potem na króla.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa Wikia