FANDOM


Widok z belki

Widok ze skoczni

Letalnica (dawniej Velikanka) – jedna z największych na świecie skocznia narciarska (obecnie jednak bez rekordu świata, ale to się zmieni. Trzeba pokazać Norwegom), położona w dolinie Planica w Alpach. Znajduje się na terenie Słowenii. Do niedawna była to jedyna porządna skocznia w tym kraju, ale ostatnimi czasy doprowadzono do porządku skocznię dużą i średnią, też w Planicy.

Najdłuższy oddany skok miał długość 251,5 m i oddał go nas kochany Kamilek. Kiedyś rekord mógł mieć Janne Ahonen, ale za dużo się napił czegoś przed skokiem.

Skocznia jest także obiektem zainteresowania turystów. Licznie wchodzą oni na górę, aby potem bać się zejść z powrotem (a co dopiero skoczyć).

Podczas transmisji zawodów z Letalnicy przy powtórkach w tle leci taka fajna muzyczka.[1]

Przypisy


Skoczek
Skoki narciarskie

Reprezentacje: AustriaAustraliaCzechyFinlandiaKazachstanJaponiaNiemcyNorwegiaPolskaRosjaSłoweniaSzwajcariaWłochy
Zawody: Letnie Grand PrixFIS CupMistrzostwa ŚwiataMistrzostwa Świata w lotach narciarskichPuchar KontynentalnyPuchar ŚwiataRaw AirTurniej Czterech Skoczni
Skocznie: BergiselCopper PeakGorney GigantGranåsenGross-Titlis-SchanzeHolmenkollbakkenJeštědKulmLetalnicaLysgårdsbakkenMidtstubakkenNeue Große OlympiaschanzeOkurayamaPuijoRukatunturiSalpausselkäSkocznia Olimpijska w HakubieStadio del TrampolinoVikersundbakkenVogtlandarenaWielka KrokiewWisła-MalinkaČerťák
Inne: BulaCompetition cancelledDeluxe Ski Jump 4Kryształowa KulaStyl V