Bezsensopedia
Advertisement


Gwiazda Ten artykuł zajął I miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2013. Gratulujemy!


Gwiazda Ten artykuł zajął VI miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2015. Gratulujemy!


Gwiazda Ten artykuł zajął II miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2016. Gratulujemy!


Medal Ten artykuł otrzymał medal, więc na pewno jest bardzo fajny.
EU2 - II

Na zielononiebiesko Geldria - tak gdybyś nie wiedział, gdzie to jest

EU2 - VI

No cóż... to jednak nie Justynian Wielki doprowadził Bizancjum do największej potęgi

EU2 - VIII

Docelowy wygląd mapy

EU2 - V

Nie mów, że uważałeś, że Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii...

Europa Universalis 2 – gra komputerowa wydana przez firmę Paradox Entertainment, w której celem gracza jest w przeciągu 400 lat użyć kodów i zająć Polską cały świat.

Rozgrywka[]

Wersja standardowa[]

Początkowo gracz przenoszony jest do roku 1419. Doznaje wówczas szoku: jego ojczyzna zajmuje tylko kilka procent Europy! Należy natychmiastowo wklepać kilka kodów: na kasę, na brak buntów, na znajomość całej mapy i na nieograniczoną armię. Teraz można już tylko wypowiedzieć wojnę wszystkim dookoła i jak najszybciej anektować. Nie ma co się przejmować rozejmami czy innymi bzdurami tego typu. W międzyczasie można kolonizować to, gdzie nie ma kogo podbić. Jeśli nie zajmiesz wszystkich prowincji na świecie przed 1819 rokiem, to jesteś noobem.

Wersja hardkorowa[]

Gra rozpoczyna się Francją, Hiszpanią czy jakąś inną europejską potęgą. Pod wpływem nieudolności gracza starającego się nie używać kodów kraj szybko zapada się sam w siebie, bankrutuje i traci kontrolę nad swoim terytorium. Upadają kolejne rządy, a sąsiedzi skrzętnie to wykorzystują. W końcu, najczęściej jeszcze w XV wieku, państwo traci niepodległość.

Wersja chińskiego maniaka gier komputerowych[]

Podbić cały świat Tuvalu Sri Lanką bez użycia kodów. I na najwyższym poziomie trudności.

Zalety edukacyjne[]

Gra ma ułatwić naukę historii poprzez wprowadzenie wydarzeń historycznych - takich, jak hołd pruski albo wojna polsko-aztecka z 1420 roku. Oczywiście istnieje możliwość dokonania w takich sytuacjach wyboru niezgodnego z rzeczywistością - tylko po co, skoro dobrze wiadomo, że Bizancjum miało stolicę na Wyspach Kanaryjskich i przenoszenie jej do Konstantynopola całkowicie mija się z celem.

Z Europy Universalis 2 można również wiele wyciągnąć, jeśli chodzi o naukę geografii - na przykład to, że Wisła wpada do Bałtyku gdzieś w okolicach Łeby.

AI gry[]

Metody prowadzenia wojny[]

Komputer toczący wojnę stosuje kilka unikalnych metod, które czasem przynoszą mu zwycięstwo. Można je zapisać w kilku punktach:

  1. Nie ma sensu wysyłać stutysięcznej armii przeciw dwudziestotysięcznej. Wystarczy wydzielić z niej 100 oddziałów po tysiąc i wysyłać pojedynczo.
  2. Najlepszy moment na przerwanie oblężenia to ten, w którym atakowane miasto już upada. Istotnym jest też rozpoczęcie oblężenia tego samego miasta na nowo tak szybko, jak to tylko możliwe.
  3. Rozejm bez kontrybucji nie ma sensu. Nawet, jeśli jest to wojna Uzbeków z indianami z plemienia Huron, w którą wmieszali ich sojusznicy.
  4. W sytuacji, w której przeciwnik kontroluje wszystkie prowincje poza jedną, na pewno zgodzi się podpisać pokój, dopłacając 25 dukatów kontrybucji. Przecież nie ma szans na zwycięstwo.
  5. Jeśli już wypadałoby zażądać jakichś prowincji jako zadośćuczynienia, najlepsze są te po drugiej stronie od nas. Co z tego, że szybko się zbuntują i wrócą do ojczyzny? Epikur mówił przecież, że teraźniejszość jest ważniejsza od przyszłości.

Powyższe zasady nie dotyczą buntowników - oni zawsze wygrają wtedy, kiedy nie powinni.

Polska[]

Polska kontrolowana przez komputer ZAWSZE straci niepodległość. ZAWSZE.

Galeria[]

Advertisement