Bezsensopedia
Advertisement

Reprezentacja Szwajcarii w skokach narciarskich – grupa skoczków narciarskich reprezentująca piękną krainę położoną pośrodku Alp. Do niedawna całą jej siłę stanowił jeden zawodnik, Simon Ammann, reszta zaś obijała się gdzieś między czwartą a szóstą dziesiątką zawodów Pucharu Świata[1]. Ostatnio jednak poziom kadry nieco się wyrównał, a w konkursach drużynowych nawet zdarza im się wyprzedzić Słoweńców[2].

Szwajcarzy posiadają kilka fajnych skoczni, z których tę najsłynniejszą, umiejscowioną na Anielskim Wzgórzu, szczególnie ukochali sobie polscy skoczkowie.

Zawodnicy[]

Simon Amman

Szwajcarska kadra w czasach świetności

  • Simon Ammann – czterokrotny mistrz olimpijski, zdobywca Kryształowej Kuli i wielu innych nagród. Czasami mówią na niego Harry Potter. Podobno lubi naszych[3], nienawidzi za to skoczni w Wiśle[4]. Skacze już grubo ponad 20 lat i dalej nie nauczył się lądować telemarkiem.
  • Killian Peier – na początku kariery jego pojawienie się na belce startowej budziło nadzieje zawodników oczekujących na kwalifikację, że spadnie za nich. Te czasy jednak minęły, a Peier udowodnił, że jest godnym następcą Ammanna. Choć ostatnio trochę przygasł, a z skoczniami do lotów to w ogóle nie jest mu po drodze.
  • Gregor Deschwanden – przed wybuchem formy Peiera to on był typowany na przyszłego lidera Szwajcarów. I ostatecznie nim został, gdy tamtego zaczęły trapić kontuzje. Jest prawdopodobnie największą w historii ofiarą przeliczników za wiatr i belki: w 2018 w Planicy uzyskał w kwalifikacjach szóstą odległość (230 m + rekord życiowy) i nie awansował do konkursu.
  • Sandro Hauswirth – aktywny głównie w Kontynentalu, czasem przebije się do Pucharu Świata. Ma mocne plecy w postaci ojca i wujka, którzy również byli skoczkami i obecnie zasiadają w krajowym związku. Przez to i może jeszcze przez niewielką ilość szwajcarskich zaowdników na jakimkolwiek poziomie w zasadzie cały czas startuje, bo sukcesów to ze świecą szukać.
  • Remo Imhof — kolejna młoda nadzieja Szwajcarów. No przynajmniej według oficjalnych danych, bo przez specyficzną fryzurę i zarost wygląda na co najmniej 10 lat starszego...

Byli zawodnicy[]

  • Andreas Küttel – całkiem dobry zawodnik, choć nieco w cieniu Ammanna. Niespodziewany (i dość szczęśliwy) mistrz świata z 2009. Gustuje w polskich dziewczynach (jedną nawet wziął za żonę) oraz potrawach (szczególnie serniku).
  • Sylvain Freiholz – w latach 90. był liderem kadry, zdobył nawet brąz MŚ. Z wiekiem jednak osłabł, a gdy pojawili się jeszcze mocniejsi następcy (Ammann i Küttel) pomyślał, że nic tu po nim i skończył karierę.
  • Marco Steinauer – miał przebłyski formy w sezonie 1995/96, kiedy to kilka razy otarł się o podium. Nie udało mu się jednak wskoczyć na pudło, co spowodowało frustrację i szybki spadek do roli przeciętniaka, a wkrótce potem słabeusza.
  • Bruno Reuteler – podobnie jak wyżej wymieniony, miał tylko jeden dobry sezon (1997/98). Reszta do przemilczenia.
  • Michael Möllinger – były reprezentant Niemiec, który nie mógł załapać się do pierwszego składu[5] i postanowił zmienić barwy narodowe, ponoć doszukawszy się jakiegoś szwajcarskiego przodka.
  • Luca Egloff – brany w czasach posuchy jako czwarty do drużyny, by mógł sobie poskakać z najlepszymi. W ostatnich latach był jednak za słaby nawet na Puchar Kontynentalny, co przyspieszyło jego decyzję o końcu kariery.
  • Andreas Schuler – też swego czasu uważany za nadzieję szwajcarskich skoków, jednak poza krajowymi trofeami niczego w karierze nie osiągnął.
  • Dominik Peter – całkiem utalentowany, zdołał przejść do historii jako pierwszy skoczek, któremu cofnięto dyskwalifikację. I na tym zakończyły się jego „osiągnięcia”, bowiem w 2023 zawiesił karierę z powodów zaburzeń odżywiania, a rok później definitywnie ją zakończył.

Przypisy

  1. Skąd my to znamy...
  2. No dobra, tylko raz (Wisła 2018), ale jednak.
  3. Bez wzajemności, bo przez niego Adaś nie ma złota olimpijskiego w kolekcji.
  4. Tjaa... Jak to było z tym powiedzeniem o złej baletnicy?
  5. Dobra, dobra. Każdy wie, że wyleciał z niemieckiej kadry za coś zupełnie innego.


Skoczek
Skoki narciarskie

Reprezentacje: AustraliaAustriaBułgariaChinyCzechyEstoniaFinlandiaFrancjaJaponiaKazachstanKoreaNiemcyNorwegiaPolskaRosjaRumuniaSłoweniaSzwajcariaTurcjaUkrainaUSAWłochy
Zawody: Letnie Grand PrixFIS CupMistrzostwa ŚwiataMistrzostwa Świata w lotach narciarskichPuchar KontynentalnyPuchar ŚwiataRaw AirTurniej Czterech Skoczni
Skocznie: AistAlpensia Jumping ParkBergiselCopper PeakGorney GigantGranåsenGross-Titlis-SchanzeHeini-Klopfer-SkiflugschanzeHochfirstschanzeHolmenkollbakkenJeštědKulmLetalnicaLysgårdsbakkenMacKenzie Intervale Ski Jumping ComplexMidtstubakkenMiyanomoriMühlenkopfschanzeNeue Große OlympiaschanzeŌkurayamaPaul-Ausserleitner-SchanzePine Mountain JumpPuijoRukatunturiRusskije GorkiSalpausselkäSchattenbergschanzeSkocznia Olimpijska w HakubieSnow Ruyi National Ski Jumping CentreStadio del TrampolinoTrambulină Valea CărbunăriiTrampolino Dal BenUtah Olympic ParkVikersundbakkenVogtlandarenaWielka KrokiewWisła-MalinkaČerťák
Inne: BulaBuloklepCompetition cancelledDeluxe Ski Jump 4Kryształowa KulaStyl V

Advertisement