FANDOMMedal Ten artykuł otrzymał medal, więc na pewno jest bardzo fajny.
Bałagan

Może nie taki duży bałagan, ale bałagan.

Wejście do pokoju bez użycia czołgu graniczy z cudem, a kiedy dmuchniesz kurzem, to w prognozie pogody mówią o nagłym smogu. Znasz to? Dzięki temu poradnikowi dasz sobie radę z posprzątaniem pokoju na sto dwa! Dzięki nam nikt się nie doczepi! Nawet Detektyw Monk, poniekąd pedant i czyścioszek!

Rozpoznanie terenuedytuj

Rozumiem, że nie możesz rozpoznać terenu. Najlepiej od czegoś zacząć. Rozpoznajesz te ścianę, na której jest ślad po rzygach po ostatniej bibie? Przyjmijmy, że ta ściana to północ. Jeśli nie masz takiego śladu, to oznacz sobie go inaczej lub narzygaj widząc twoje pierogi z grzybami po Wigilii z 2009 roku. Chociaż lepiej jednak nie puszczaj pawia, bo więcej roboty będzie. I smrodu. Jeśli to zwykły bałagan, to pewnie w pudle po pizzy są karaluchy. Jeśli już masz burdel, to karaluchy za wszelką cenę chcą się wydostać.

Ekwipunekedytuj

Oto twój ekwipunek:

  • odkurzacz;
  • kilkaset worków na śmieci;
  • ścierka;
  • jakieś psikadło do kurzu;
  • H2O Mop;
  • muzyczka (dowolna, w zależności od upodobań, z wyjątkiem tego);
  • masa cierpliwości i czasu.

Startedytuj

Biurkoedytuj

Najlepiej zacząć od biurka, bo jest blisko, a ponadto krzesła biurowe są dość mobilne (chyba, że nie są na kółkach). Posegreguj płyty (na gry komputerowe, programy komputerowe, muzykę i inne), gazety ułóż ładnie, kable schowaj do szuflady, odkurz kompa i wynieś ten stos brudnych naczyń do zmywarki (jeśli nie masz, to po prostu podrzuć do zlewu - wtedy śmietnik będzie w kuchni, ale to już nie twoja działka).

Półkiedytuj

Wszystko, co leży na półkach, pościągaj dynamicznie ręką. Wytrzyj kurze i ładnie poustawiaj rzeczy. Najlepiej, gdy wszystko będzie w pełnej dekompresji. Na siłę nie pchaj, bo rozwalisz półkę i może także ścianę sąsiada. Na wierzch poukładaj swoje ulubione rzeczy (gazety, figurki kotów, płytę Piotra Kupichy z autografem). Użyj do tego koparki i ubierz świecące buty, zapewne jest tak brudno, że nic nie widać.

Śmietnik w rogachedytuj

Zazwyczaj w rogu pokoju mieszczą się brudne ubrania oraz stare butelki po Pepsi i opakowania po pizzy familijnej. Weź porządny worek na śmieci, pozgarniaj ten syf i wyrzuć. Ciuchy wrzuć do pralki, ktoś ją kiedyś włączy.

Łóżkoedytuj

Ubrania z łóżka pochowaj do szafy lub wywal do prania. Zmień całkowicie pościel, a kołdrę i poduszkę zanieś na dwór, by wywietrzały. Okruszki zwalcz odkurzaczem, papierki po chipsach wyrzuć, a resztki budzika i młotek, który leży obok przenieś na półkę.

Podłogiedytuj

Wszystko pozamiataj i odkurz. Potem przejrzyj worek w odkurzaczu w poszukiwaniu cennych rzeczy.

Efekty końcoweedytuj

Otwórz na maksa okno, przyklej odpadającą tapetę, zamaluj ślad po Żywcu i ciesz się porządkiem! Masz porządek, brawo!

A jeśli się nie uda?edytuj

Jeśli czytałeś ten poradnik tylko dlatego, że rodzice kazali ci posprzątać pokój, a nie dałeś rady, to nie załamuj rąk. Możesz wytłumaczyć bałagan na kilka sposobów.

Artystyczny bałaganedytuj

Powiedz, że masz artystyczny bałagan, a syf w całym pokoju to twoja wizja sytuacji w polskiej służbie zdrowia. Jak rodzice powiedzą, że kiedyś dostaną przez ciebie zawału lub powiedzą, że tutaj można złamać sobie nogę i dostać nerwicy, to z uśmiechem na ustach powiedz, że o taki efekt chodziło.

Na pilnego uczniaedytuj

Trzymaj podręcznik w ręce i mów, że uczyłeś się i zapomniałeś. Rodzice pochwalą cię i nie będą tacy źli jak przedtem. Problem odłożony do następnej wywiadówki.

Na geniuszaedytuj

Powiedz, że tylko debil ma porządek, a geniusz panuje nad chaosem. Nic nie da, ale próbować warto, prawda.