FANDOM


Reprezentacja Norwegii w skokach narciarskich – zespół niezłych skoczków narciarskich z Norwegii (chociaż Pucharów Narodów zdobyli w sumie nie za dużo, bo 6 w 34 edycjach). Norwegowie mają często fajne, długie nazwiska, które utrudniają życie komentatorom.

Norwegowie są szczególnie dobrzy na mamutach. Prawdopodobnie dlatego zbudowali sobie największą skocznię świata w Vikersund (a może zrobili to po prostu dla szpanu). W 2011 roku najbardziej kozaczył tam Johan Remen Evensen, który pobił tam rekord świata, ale ostatecznie wygrał tylko pół konkursu, bo resztę zgarnął Greguś z Austrii. Natomiast w 2015 Fannemel ustanowił na tym samym obiekcie kolejny rekord świata poprawiając ustanowiony w tym samym roku rekord Petera Prevca (nawet w kategorii rekordu świata Prevc musiał zająć drugie miejsce)

Najlepsi obecnie zawodnicyedytuj

 • Anders Fannemel – jedna z nadziei norweskich skoków. Problem w tym, że nie stawał na podium w indywidualnych konkursach Mistrzostw Świata Juniorów (i nie stanie, bo jest już za stary).
 • Johann Andre Forfang – potrafi on skakać bardzo dobrze, ale często robi to tylko w jednej serii, a w drugiej zawala skok.
 • Daniel Andre Tande – mógł wygrać Turniej Czterech Skoczni, ale wiązania zrobiły mi psikusa. Powetował to sobie na Mistrzostwach Świata w lotach.
 • Andreas Stjernen – musiał wygrać konkurs, aby trener go zauważył i dał do drużyny. Życie w norweskiej kadrze nie jest łatwe.
 • Robert Johansson – jest znany ze swoich wąsów i tego, że przez chwilę był rekordzistą świata. Nie był pewny miejsca na Igrzyskach, a mimo to zdobył na nich 3 medale, w tym 2 indywidualnie.
 • Kenneth Gangnes – mógłby już wiele osiągnąć, ale ma problemy z kolanami. Obecnie leczy kontuzje i szykuje wielki powrót.

Dawni zawodnicyedytuj

 • Johan Remen Evensen – był dobry tylko na Vikersund. Tak to go wkurzało, że postanowił zakończyć karierę
 • Roar Ljøkelsøy – jeden z bardziej utytułowanych skoczków. Niestety z tego powodu sprawiał problemy komentatorom, którzy nie mogli wypowiedzieć jego nazwiska
 • Bjørn Einar Romøren – były rekordzista skoczni w Planicy i były całkiem dobry skoczek. Jednak stał się potrzebny tylko do szkolenia młodych zawodników i się załamał, więc karierę skończył. Tuż przed końcem kariery wrócił na parę konkursów do Pucharu Świata, nawet nieźle mu szło.
 • Anders Bardal – po 10 latach prób osiągnięcia czegoś w skokach (nie licząc medali drużynowych i brązu olimpijskiego w Vikersund) wygrał Puchar Świata. Potem nawet utrzymał formę i odszedł na emeryturę w niezłym stylu.
 • Rune Velta – jedyny w historii mistrz świata, który sezon później musiał startować w Pucharze Kontynentalnym. Jest też jednym z nielicznych zdobywców tego wspaniałego tytułu, który w Pucharze Świata nigdy nie wygrał. Sfrustowany swoim spadkiem formy zakończył karierę.
 • Tom Hilde – potrafi w jednym sezonie być w dziesiątce, a w następnym ledwo punktować. Gdy musiał skakać w Pucharze Kontynentalnym, bo zaczęło brakować dla niego miejsca pomyślał sobie, że nie ma to już sensu i zakończył karierę


Skoczek
Skoki narciarskie

Reprezentacje: AustriaAustraliaCzechyFinlandiaKazachstanJaponiaNiemcyNorwegiaPolskaRosjaSłoweniaSzwajcariaWłochy
Zawody: Letnie Grand PrixFIS CupMistrzostwa ŚwiataMistrzostwa Świata w lotach narciarskichPuchar KontynentalnyPuchar ŚwiataRaw AirTurniej Czterech Skoczni
Skocznie: BergiselCopper PeakGorney GigantGranåsenGross-Titlis-SchanzeHolmenkollbakkenJeštědKulmLetalnicaLysgårdsbakkenMidtstubakkenNeue Große OlympiaschanzeOkurayamaPuijoRukatunturiSalpausselkäSkocznia Olimpijska w HakubieStadio del TrampolinoVikersundbakkenVogtlandarenaWielka KrokiewWisła-MalinkaČerťák
Inne: BulaCompetition cancelledDeluxe Ski Jump 4Kryształowa KulaStyl V