Fandom

Bezsensopedia Wiki

Wielka wojna północna

Strona dyskusji0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Wielka wojna północna (znana też jako III wojna północna[1]) - wojna pomiędzy Rosją a Szwecją toczona na terenie Polski. Miało to miejsce na początku XVIII wieku.

Przebieg walk edytuj

Rosja i Szwecja chciały urządzić sobie kulturalne mordobicie. Państwa te pozawiązywały sobie różne sojusze, ale nie mogły ustalić, gdzie będą toczyć bitwy. Żeby było kulturalnie i nie było dużych zniszczeń, na plac boju wybrały sobie niezaangażowaną w całą sprawę Rzeczpospolitą. Wiedzieli, że polska armia jest niemodernizowana od co najmniej pół wieku[2] i raczej nie będzie sprawiać problemów.

Na początku było bardzo fajnie - Szwedzi chodzili sobie po Polsce wzdłuż i wszerz, czasami tocząc jakąś bitwę. Jakiś czas później Polacy jednak uznali, że wypadałoby stanowić jakiś podmiot w relacjach międzynarodowych i przyłączyć się do którejś ze stron. Tylko nie bardzo wiedzieli, który z byłych (?) najeźdźców jest mniejszym złem, dlatego zaczęli lać się między sobą. W normalnych realiach sytuacja, w której wrogowie biorą się za łby, uznawana jest za korzystną, ale Polska nie była wtedy normalnymi realiami. W sumie nie ma to nawet większego znaczenia, gdyż nasi - poza udostępnieniem placu boju - nie odegrali w tej wojnie większej roli.

Poza Polską wojna toczyła się też na innych frontach[3]: Szwecja walczyła z Danią, Rosja z Turcją itd. Ostatecznie wygrali Ruscy.

Skutki edytuj

Na skutek wojny Rosja zapewniła sobie szeroki dostęp do Bałtyku i przygotowała sobie dobry grunt do stopniowego podporządkowywania sobie Polski. Doświadczenia z wojny północnej przydały im się podczas wojny siedmioletniej, kiedy również urządzali sobie przemarsze wojska przez Polskę.

Przypisy

  1. II wojna północna to był potop, a pierwsza... kiedyś tam była, ale kogo to obchodzi.
  2. W XVII wieku spisywała się całkiem nieźle, a przecież zwycięskiego składu się nie zmienia.
  3. Trochę głupio byłoby rozegrać całą wojnę na terenie biednej Polski.

Więcej w Fandom

Losowa Wikia